Szynka drobiowa z szynkowaru

Szynka drobiowa z szynkowaru

Jakiś rok temu kupiłam szynkowar i to był strzał w dziesiątkę! Od tamtej pory naprawdę mało kiedy zdarza mi się kupować szynkę drobiową w sklepie. Szczerze polecam taką maszynę. Wprawdzie przygotowanie szynki zajmuje kilka dni, ale za to wiemy, co jemy. Znamy dokładny skład naszej szynki, toteż na pewno jest zdrowsza, jeśli tylko użyjemy mięsa dobrej jakości. Ponadto możemy ją sobie doprawić tak, aby nam smakowała. Ja polecam dodać przede wszystkim świeży rozmaryn. Próbowałam już z kilkoma innymi przyprawami, ale tej nic nie przebije. W szynkowarze można też przygotować szynkę wieprzową, pasztet albo inne cuda, ale przyznaję się, że polubiwszy szynkę drobiową z niego, nic innego jeszcze nie próbowałam zrobić...

Jeśli nie macie szynkowaru, a lubicie mieć codziennie w lodówce zapas szynki do kanapek, to polecam kupić lub chociaż zapoznać się z poniższym procesem, a może się skusicie też taką szynkę zrobić ;)

Podałam tutaj opis przygotowania szynki drobiowej w zakupionym przeze mnie szynkowarze, dość skrótowo. Dokładny opis przygotowania znajdziecie na pewno na dołączonej instrukcji.

Składniki

Ilość: prawie 1 kg szynki drobiowej

  • ok. 1200 g filetów z kurczaka (po oczyszczeniu go, musimy uzyskać 1 kg mięsa)

Na marynatę

  • 100 g wody
  • 1 płaska łyżeczka posiekanego świeżego rozmarynu
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 18 g soli himalajskiej
  • 2 szczypty pieprzu
  • 2 duże ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę

Przygotowanie szynki drobiowej z szynkowaru 1Przygotowanie szynki drobiowej z szynkowaru 2

Przygotowanie

1/3 filetów z kurczaka przełożyć do misy blendera i posiekać. 2/3 mięsa pokroić w małą kostkę około 2 x 2 cm.

Wszystkie składniki na marynatę razem wymieszać.

W misie robota kuchennego umieścić posiekane mięso oraz to pokrojone w kostkę i dodać marynatę. Mięso mieszać w robocie przez 10 minut lub ręcznie przez około 20 minut. Wszystko musi się dokładnie razem wymieszać.

Następnie partiami przekładać mięso to szynkowaru, dokładnie ugniatając każdą warstwę dodanego mięsa, na przykład tłuczkiem do mięsa. Dzięki temu pozbędziemy się powietrza. Szynkowar zakręcić i wstawić do lodówki na 48 godzin.

Po tym czasie przechodzimy do duszenia szynki. Wstawiamy szynkowar do wody i czekamy aż osiągnie ona temperaturę 80⁰C. Do szynkowaru dołączony jest termometr, dzięki któremu łatwo możemy sprawdzić temperaturę wody. Od tego czasu dusimy szynkę drobiową przez 2 godziny, cały czas utrzymując mniej więcej tę temperaturę. W trakcie można zmniejszać lub zwiększać, tudzież całkowicie wyłączać palnik z gazem, ważne jest aby temperatura wynosiła około 80⁰C. Choć nie powiem, zdarzyło mi się znacznie przekroczyć tą temperaturę i wszystko i tak było dobrze ;)

Po dwóch godzinach wyjąć szynkowar, przepłukać zimną wodą i odstawić do wystudzenia. Chłodny szynkowar z szynką można wstawić do lodówki w celu całkowitego ostudzenia. Schłodzona szynka jest gotowa do spożycia. Wystarczy ją wyjąć i kroić w plasterki.

Gotową szynkę przechowywałam maksymalnie 6 dni.

Gotowa szynka drobiowa z szynkowaru 1Gotowa szynka drobiowa z szynkowaru 2

Wartość odżywcza

1 porcja = plaster o wadze ok. 20 g

100 g 1 porcja
Wartość energetyczna 107 kcal 21 kcal
Białko 22,5 g 4,5 g
Tłuszcz 1,4 g 0,3 g
Węglowodany 0,8 g 0,2 g