Faworki

Faworki

Zbliża się tłusty czwartek, czyli dzień kiedy nie może zabraknąć w naszym domu pączków lub faworków, znanych również pod nazwą chrust. Przysmaki te niestety mają tyle kalorii, że lepiej w ten dzień nie patrzyć na tabelki z wartościami odżywczymi...;) Jednak ja robię je tylko raz w roku, właśnie na tłusty czwartek, toteż zajadam się nimi bez wyrzutów sumienia. Przepis pochodzi z książki "Kuchnia polska" wydawnictwa PWE i jest wykorzystywany w moim domu od lat. Wiem, że prawie wszyscy wyrabiają ciasto na faworki poprzez uderzanie w niego wałkiem przez kilkanaście minut, co ma na celu wtłoczenie do ciasta powietrza. W tym przepisie nie ma takiego polecania, myślę że ze względu na dodanie do ciasta proszku do pieczenia. Pamiętajcie również, aby do masy na faworki dodać spirytus, dzięki któremu ciasto wchłonie choć trochę mniej tłuszczu.

Składniki

Ilość: ok. 35 - 40 faworków

  • 200 g mąki
  • 3 żółtka
  • 3 - 4 łyżki gęstej śmietany 18%
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka spirytusu
  • 1 czubata łyżka cukru pudru lub więcej do posypywania
  • olej do smażenia
  • szczypta soli

Przygotowywanie faworków 1

Przygotowywanie

W misce wymieszać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Dodać śmietanę, żółtka, spirytus i wszystko razem wyrobić na jednolitą masę. Z ciasta uformować kulę, zawinąć ją w folię spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 20 - 30 minut. Po tym czasie ciasto powinno być nieco miększe.

Ciasto wałkować jak najcieniej potrafimy, starając się przy tym podsypywać jak najmniej mąki. Następnie krajać je w paski szerokości około 3 cm i długości 12 cm. W środku każdego paska zrobić wzdłuż nacięcie o długości około 6 cm i przewlekać przez otwór jeden z końców paska (patrz zdjęcie powyżej).

Rozgrzać dużą porcję oleju w garnku lub na głębokiej patelni. Musi być go na tyle, aby masa w nim pływała. Można sprawdzić czy temperatura do smażenia jest odpowiednia poprzez wrzucenie do oleju kawałka ciasta - jeśli zaraz wypłynie na powierzchnię to znaczy, że możemy smażyć faworki. Ciasto koniecznie oczyścić z ewentualnego nadmiaru mąki i kłaść na rozgrzany olej. Smażyć na jasnozłoty kolor z obu stron, przewracając je widelcem. Po wyjęciu z oleju od razu kłaść je na ręczniku papierowym w celu odsączenia z nadmiaru tłuszczu. Przestudzić je i posypać cukrem pudrem.

Gotowe faworki 1gotowe faworki 2

gotowe faworki 3

Wartość odżywcza

1 porcja = 1 faworek

100 g 1 porcja
Wartość energetyczna 510 kcal 40 kcal
Białko 9,8 g 0,8 g
Tłuszcz 27,3 g 2,2 g
Węglowodany 56,1 g 4,5 g